Torty
Ciasta deserowe
Ciasteczka i wypieki

nowość!

Rogale

Poznaj korzenie historii Rogala Świętomarcińskiego

rogal-marcinski

Historia Rogala

Historia wypieku rogala wywodzi się z czasów pogańskich. Zgodnie z obowiązującą wówczas tradycją na jesień składano bogom ofiary z wołów lub z ciasta w kształcie wolich rogów.

Tradycję tę w nieco innym kształcie przejął i kontynuował Kościół, łącząc ją z postacią Świętego Marcina. Kształt ciasta nawiązywać miał do końskiej podkowy, którą zgubił koń świętego.

Poznańska tradycja

W Poznaniu tradycja wypieku Rogala Świętomarcińskiego narodziła się w listopadzie 1891r., kiedy to proboszcz parafii św. Marcina, ks. Jan Lewicki, zaapelował do wiernych, aby wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Cukiernik Józef Melzer, namówił swojego szefa, aby wskrzesić starą tradycję odpowiadając na apel proboszcza. Upiekł trzy blachy rogali i przyniósł pod kościół.

W kolejnych latach dołączyli do niego inni cukiernicy i tak bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo.
Zwyczaj wypieku w 1901 przejęło Stowarzyszenie Cukierników, po pierwszej wojnie światowej do tradycji powrócił Franciszek Rączyński, zaś przed zapomnieniem po II wojnie światowej uratował rogala Zygmunt Wasiński.

Poznańska tradycja

Tradycja wypiekania Rogali Świętomarcińskich na dzień 11 listopada przetrwała w Poznaniu do dziś. W tym dniu poznaniacy zjadają go kilkaset ton. Cukiernia Elite zajmuje się wypiekiem Rogali Świętomarcińskich już od początku istnienia firmy, czyli od roku 1990.
rogal-papier-pakowy

Mąka PSZENNA, cukier, margaryna [oleje i tłuszcze roślinne (palmowy, rzepakowy, kokosowy, częściowo utwardzony palmowy), woda, emulgatory: E471 i lecytyny, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, barwnik: karoteny], mak biały, pomada (cukier, syrop glukozowy, woda), MLEKO, masa JAJOWA, orzechy WŁOSKIE, rodzynki, orzechy ARACHIDOWE, skórka pomarańczowa kandyzowana (skórka pomarańczowa, cukier, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, aromat), drożdże, aromaty, sól.              

Gluten, jaja, orzechy arachidowe, mleko, orzechy włoskie.
Rogale z certyfikatem

Rogale wypiekamy według tradycyjnej receptury bazując wyłącznie na najlepszych surowcach. Wypracowane, wysokie standardy produkcji pomogły nam wielokrotnie zdobywać czołowe miejsca w rankingach rogali.

Rogale na zamówienie

Zamów rogale dla siebie 
lub zaskocz swoich bliskich.

Zapraszamy do składania zamówień na rogale przez naszą stronę internetową: www.rogaleswietomarcinskie.pl